Tesla

Tek Parça Şasiye Sahip Otomobiller Nasıl Tamir Edilecek?

2030’a kadar otomobil pazarında eski usül şasi yerine tek parça şasi kullanımı %15-20’lere ulaşmış olacak.

Bilal Akgunduz

14 Kasım 2023 07:04
Son Güncelleme: 14 Kasım 2023 01:06
1
Tesla-Model-Y-front-underbody-megacast

🟢Tesla’nın öncüsü olduğu tek parça şasi tasarımı; daha hafif, mukavemeti daha yüksek, daha ucuz ve daha hızlı araç üretimine imkan tanırken tamir edilebilirlik konusunda soru işaretleri doğuruyor.

💰İngiltere’de yayımlanan son araştırmaya göre Tesla, hafif ve orta ölçekli hasarda arka şasinin tamir edilebilirliği konusunda ciddi önlemler almış durumda. Şasinin komple değişmesi durumunda ise ~900$ + KDV gibi cüzî bir ücret ödeyerek dev şasinin yenisini Tesla’dan temin etmek mümkün oluyor. (Thatcham Research)

🔋3 serisi alüminyum kullanılarak üretilen tek parça şasi, kaza sonrası belirli büyüklükte kırılmalar durumunda kaynaklanabiliyor ve kaynaklanan kırık aracın güvenli bir şekilde tekrar yola çıkmasını engellemiyor. Ancak büyük kazalardaki asıl sorun, batarya paketinde yaşanacak zarar.

⚠️Kaza durumunda batarya paketinin hasar görmesi, patlama ve yangın riskini artırmakla birlikte bataryanın kapasite kaybını da hızlandırıyor. Bu hususta tek parça şasinin yüksek mukavemete sahip olması, büyük kazalarda bükülerek batarya paketini ezmek yerine kırılması, araç maliyetinin en büyük kısmını oluşturan bataryayı korumak adına oldukça önemli.

📊S&P Global Mobility tarafından paylaşılan tahmine göre, 2030’a kadar otomobil pazarında eski usül şasi yerine tek parça şasi kullanımı %15-20’lere ulaşmış olacak.

Paylaş

Ne Düşünüyorsunuz?

avatar

Tüm Yorumlar

Loading...

En Çok Okunanlar