Tesla

Mahle’nin Elektrikli Araç Termal Yönetim Sistemine 1,5 Milyar Avroluk Dev Sipariş!

Mahle, elektrikli araç odaklı termal yönetim sistemleri pazarının 2030’da 50 milyar avro finansal büyüklüğe ulaşacağını öngörüyor.

Sadrettin Akpınar

15 Nisan 2024 13:34
Son Güncelleme: 15 Nisan 2024 13:34
2
IMG_6732

Elektrikli otomobillerde kışın menzil düşüşünü azaltan, kabinin daha hızlı ve daha düşük enerji ile ısıtılmasını sağlayan ve özellikle yazın bataryanın etkili bir şekilde soğutulmasını mümkün kılan kompakt termal yönetim sistemlerine ilgi hızla artıyor.

Geçen sene tıpkı #Tesla gibi farklı komponentleri tek bir modülde bir araya getiren yeni nesil ısı pompalı bir sistem tanıtan Alman #Mahle, bu ürünü için 1,5 milyar #euro değerinde rekor sipariş aldığını açıkladı.

Daha az yer kaplayan, aracın farklı bölgelerinden atık ısı toplayarak bunu batarya, kabin vb. diğer bölgelere aktarabilen ve bu sayede %20’ye kadar menzil artışı vaat eden çözüm, biri küresel ölçekte faaliyet gösteren ve diğeri ise Çinli meşhur bir elektrikli araç girişimi olan iki firmadan yüklü sipariş almış.

Hem kompakt yapısıyla montaj maliyetini düşüren, hem bataryada yaşanabilecek anormal kapasite kayıplarını minimuma indiren hem de araçta kapladığı alan daha dar ve daha hafif olan sistem, otomobil sektöründe bu tür çözümlere ihtiyacın büyük bir hızla artmaya devam ettiğini gösteriyor.

Paylaş

Ne Düşünüyorsunuz?

avatar

Tüm Yorumlar

Loading...

En Çok Okunanlar